A negyedik forduló tanulságai

Az október 30-án megtartott online Bérügyviteli Klub résztvevői és a feladatokat készítő szakértőink megbeszélték a feladatok helyes megoldását és a beérkezett kérdéseket.

A 4. forduló feladatainak rövid összefoglalója:

1. feladat: feleletválasztós feladat (Feladatkészítő: Polgár-Papp Ágnes)

beküldött válaszok száma: 271
legtöbb pont: 15/15 (32 fő)
átlag pont: 10,63

Az első, feleletválasztós kérdés esetében csak egy jó választ kellett megtalálniuk a versenyzőknek. Ez a típusú feladat mindig népszerű, most is erre a kérdésre küldtek be megoldást a legnagyobb számban. A megszerezhető 15 pontból a versenyzők 60%-a 11 vagy annál több pontot szerzett, ezzel a pontok legalább 2/3-át összegyűjtötte. Ez számunkra elsősorban azt jelenti, hogy az itt érintett témákban (üzemanyag elszámolás, táppénz, betegszabadság, cafeteria, kedvezmények, adómentes juttatások) a versenyzőink nagy tapasztalattal rendelkeznek, azzal a mindennapi munkavégzésük során viszonylag gyakran találkoznak. Nyilvánvaló, hogy az egyszeres feleletválasztás egy egyszerűbb feladattípus, azonban az, hogy az első feladat 15 részkérdésére csak egyetlen versenyzői észrevétel érkezett, az első állításunkat, a versenyzőink jártasságát támasztja alá.

Érdemesnek látjuk kiemelni a beérkezett kérdést, amely a kifizetett cafeteria előleg év vége előtt történő felmondás esetén történő visszafizetésének jogszabályi hátterére vonatkozott. Szakértőnk a válaszában felhívja a figyelmet arra, hogy ilyen esetben a cég – a munkavállaló által is elfogadott – cafeteria szabályzata alapján kell eljárni. Ez jelen esetben azt jelentette, hogy a munkavállaló augusztus 31-én történt felmondása esetén az év hátralévő részére járó időarányos összeget az utolsó havi munkabérből le kell vonni. Amennyiben a munkabér összege ezt nem fedezi, abban az esetben fizetési felszólításban kötelezi a munkáltató az időarányos összeg visszafizetésére volt munkavállalóját.

2. feladat: igaz-hamis feladat (Feladatkészítő: Polgár-Papp Ágnes)

beküldött válaszok száma: 252
legtöbb pont: 15/15 (9 fő)
átlag pont: 10,67

Az negyedik forduló második kérdése igaz-hamis feleletválasztós kérdés volt. Ugyan az első kérdésnél 10%-kal kevesebb versenyző küldött be választ, de a legmagasabb átlagpontszámot ebben a feladatban érték el a versenyzőink. A választ beküldők 60%-a érte el legalább a pontok 2/3-át, azaz 11 pont fölötti eredményt. A 2. feladat – többek között – olyan témaköröket érintett, mint a diákmunka, öregségi nyugdíj, rokkantsági ellátás, munkába járási költség elszámolása, CSED, GYED Extra.

A feladathoz három versenyzői észrevétel érkezett, amelyből kiemelésre érdemes az, amely a kerékpárjegy elszámolásának lehetőségét vizsgálja a munkába járási költségek között. A versenyzői észrevétellel, mely szerint a kerékpárjegy is megtéríthető, egyetértett a kérdéskészítőnk is, de felhívta rá a figyelmet, hogy a 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet és a Szja tv. 25.§ alapján ez csak adóköteles juttatásként képzelhető el.

3. feladat: többszörös feleletválasztós feladat (Feladatkészítő: Steier György)

beküldött válaszok száma: 234
legtöbb pont: 20/19 (1 fő)
átlag pont: 6,81

A negyedik forduló 3. kérdése többszörös feleletválasztós teszt volt. Ez egy nehezebb feladattípus, hiszen nem elég egy jó megoldást találni, minden egyes kérdésnél eltérő számú jó megoldás van. Csupán a versenyzők 16%-a szerezte meg a pontok legalább 2/3-át. Steier György feladatkészítőnk kérdései hagyományosan a nehezebbek közé tartoznak, amit a versenyzői visszajelzések időről-időre megerősítenek. Ennek az oka, hogy György rendszeresen olyan témákat választ, amelyekkel a versenyzők ritkán találkozhatnak, ezzel is támogatva az Országos Bérügyviteli Bajnokság egyik fő célját, a közös tanulást. A 4. forduló 3. feladata a táppénz, üzemi baleset és baleseti táppénz, CSED és GYED, nevelőszülői jogviszony és örökbefogadói díj kérdéskörökkel kapcsolatos tudást mérte fel.

Kiemelésre érdemes az első feladat a) pontjához érkezett észrevétel. Nevezetesen a 2023. december 01-jén indított táppénz miért jár le 2024. november 29-én (november 30. helyett). A megoldás nyitja, hogy a táppénzre való jogosultság nem a naptári évhez kötött, hanem 365 napig jár. Mivel 2024 szökőév volt, így történhetett meg, hogy – ahogy versenyzőnk írta – „az egy év, egy nappal hamarabb járt le”.

4. feladat: szövegbe beillesztő feladat (Feladatkészítő: Steier György)

beküldött válaszok száma: 232
legtöbb pont: 20/20 (19 fő)
átlag pont: 8,02

A 4. feladatban a szövegből hiányzó részeket kell kiegészíteni a felkínált lehetőségek közül a helyes megoldásokkal. Ezt a feladattípust sikerrel szokták venni a versenyzők, erről árulkodik az, hogy 19 fő teljesítette a feladatot a maximális, 20 ponttal. Mindezek mellett a versenyzők 22%-a megszerezte a pontok 2/3-át. A 4. feladat központjában a társas vállalkozással kapcsolatos jogszabályok álltak. A társas vállalkozás munkatársainak társadalombiztosítási járulékának és szociális hozzájárulási adójának összegét kellett kiszámolni. A fordulót követő Bérügyviteli Klub során futó chat-ből kiderült, hogy a társas vállalkozások témaköre nem tartozik a legnépszerűbb témák közé.

A témakör komplexitását bizonyítandó a feladat E szakaszát érdemes ideidézni, ahol a társaság ügyvezetését megbízás formájában ellátó személy nem tagja a gazdasági társaságnak. A kérdés készítője versenyzői észrevételre válaszul fejtette ki, hogy a Tbj. 6. § (2) bekezdése valóban tiszteletdíjként nevesíti a gazdasági társaság társas vállalkozónak nem minősülő vezető tisztségviselőjének díjazását. A vezető tisztségviselőre vonatkozóan ugyanakkor a Ptk. rendelkezései is irányadóak: A Ptk. 3.112. § (1) bekezdése alapján a társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő – a társasággal kötött megállapodása szerint – megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el. Ptk. 6.272. §: Megbízási szerződés alapján a megbízott a megbízó által rábízott feladat ellátására, a megbízó a megbízási díj megfizetésére köteles. Mindezek miatt az, hogy a feladat megfogalmazásában tiszteletdíj helyett megbízási díj szerepelt a megfelelő szóhasználat volt, és valójában a feladat megoldását nem befolyásolta.

5. feladat: bérszámfejtési feladat (Feladatkészítő: Steier György)

beküldött válaszok száma: 207
legtöbb pont: 30/29 (1 fő)
átlag pont: 6,75

Az 5. feladat mindig klasszikus bérszámfejtési feladat. Az elszámolás alapjául szolgáló esettanulmány fordulóról-fordulóra változik, és mindegyik esetnek megvan a saját különlegessége, amely valós kihívás elé állítja a versenyzőket. Általában ehhez a kérdéshez érkezik a legtöbb észrevétel, és – mint most is – itt a legalacsonyabb az átlagpontszám. Egyetlen versenyző szerzett majdnem maximum pontot, és csupán a versenyzők 5%-a szerezte meg a pontok legalább 2/3-át. Az alacsony pontszámok – különösen a teljes évad hihetetlen versenyzői teljesítményét látva – egyértelműen nem a versenyzők felkészületlenségének köszönhető. Ennek a valós oka, hogy feladatkészítőnk minden bérszámfejtési folyamathoz olyan esettanulmányt készített, amelyben a legapróbb információknak is komoly jelentősége van.

A 4. feladatban talán a legérdekesebb kérdés azzal kapcsolatban merült fel, hogy ki számít megváltozott munkaképességűnek. Ahogy feladatkészítőnk az Országos Bérügyviteli Bajnokság 4. fordulóját követő Bérügyviteli Klubban elmondta, az egyes törvények másként definiálják a megváltozott munkaképességű munkavállalót. Ennek megfelelően más tényezők jellemzik a megváltozott munkaképességű munkavállalót a megváltozott munkaképességűek ellátásairól szóló törvény (2011. évi CXCI tv.), a munka törvénykönyve (2012. évi I. tv.) és a szociális hozzájárulási adóról szóló törvény (2018. évi LII tv.) szerint. Így előfordulhat, hogy a munkavállaló ugyanazzal a betegségtípussal vagy orvosi szakvéleménnyel az egyik törvény szempontjából megváltozott munkaképességűnek számít, míg a másik nem tekinti annak.

Összefoglalva:
A fenti rövid összefoglalóból is látszik, hogy az Országos Bérügyviteli Bajnokság valódi tudáspróba a bérügyviteli szakemberek számára. Az, hogy a 2024-es év 700 fölötti indulóval indult, és az utolsó online fordulóban is még 250 fő fölötti résztvevő küldött be teljes megoldott feladatsort, nagyon szép eredmény.

Az idei évből hátravan még a jelentléti forduló, amelyre a Budapesti Gazdasági Egyetemen kerül sor, november 22-én, 13:00 órától. Ezen a teljes évi verseny legjobb eredményt elért 50 versenyzője kapott meghívást.
Az utolsó fordulóban az eddig megszerzett pontok már nem számítanak, csak az 5. forduló feladatainak megoldását vesszük figyelembe.

Minden meghívott versenyzőnek sikeres versenyzést kívánunk, és 2025-ben is várjuk régi és új versenyzőinket az Országos Bérügyviteli Bajnokság 13 évadára!