Beszámoló a 2024-es OBB tapasztalatairól

a XII. Országos Bérügyviteli Bajnokság résztvevői körében folytatott kérdőíves felmérés eredményei alapján

A 2025-ös év immár a 13. alkalom, hogy meghirdettük az Országos Bérügyviteli Bajnokságot. A szervezést idén is az előző év tapasztalatainak vizsgálatával kezdtük. A kiküldött kérdőívünkre a verseny résztvevőinek 10%-a válaszolt, amelyet ezúton is köszönünk. Az ő tapasztalataikat foglaljuk össze ebben az írásban.

Bevezetés

Versenyzőink legnagyobb része továbbra is a honlapjainkról (nexon.hu és berugyvitelibajnoksag.hu) és hírleveleinkből szerez tudomást a versenyről. Ebben persze benne van az is, hogy nagyon sok visszatérő résztvevőnk van. Ők jellemzően már az új verseny márciusi kiírását megelőző hónapokban felkeresik a honlapjainkat információ után kutatva. Tulajdonképpen az ő lelkesedésük hajtja előre ezt a versenysorozatot immár 13. éve.
Kiemelendő ugyanakkor, hogy a válaszadók közel 20%-ához támogató partnereink révén jutott el a verseny híre, ami megerősíti, hogy továbbra is érdemes ápolni az OBB körül szerveződött szakmai hálózatot.

 

Résztvevők

A verseny alapkoncepciója nem változik. Továbbra is ingyenes és nyitott a verseny minden vállalkozó kedvű, a bérszámfejtő szakmában, vagy annak határterületein mozgó szakembernek. A felmérésünk megmutatta, hogy ez az üzenetünk célba ér, hiszen nagyon széles az a szakmai kör, akik részt vesznek a megmérettetésen.

 

 

Mindig érdekes azzal találkozni, hogy a versenyzők korfája milyen irányban változik. A személyes fordulón, tehát az 50 legeredményesebb versenyző között legnagyobb örömünkre, nagyon sok fiatal szakemberrel találkoztunk. Ugyanakkor nem dőlhetünk hátra, az utánpótlás toborzása mindig kiemelt fontosságú feladat marad.

 

Szervezés

A verseny szervezésében több, mint egy tucat munkatársunk vesz részt. A feladatkészítők, lektorok, szervezők, minden esetben izgatottan várják a feladatokra vonatkozó konkrét észrevételeket.
A verseny szervezésével kapcsolatos visszajelzések megnyugtatóak. Az erre vonatkozó kérdéseinkre érkezett válaszok 90%-a az „elégedett” és a „nagyon elégedett” kategóriába esett, és ezt többen is megerősítették a szöveges válaszokban is.

  • „A szervezési és lebonyolítási projekt teljes mértékben megfelelő, profi kivitelezésű.”

Figyelnünk kell ugyanakkor a közepesen elégedett versenyzők igényeire is, amelyek megismerésében szintén a szabadszavas válaszadás lehetősége segített.

  • „Az egyes fordulók zárása előtt néhány nappal minden alkalommal küldjenek értesítő e-mailt.”
  • „A kapott tanúsítványon rajta lehetne az elért helyezés is.”
  • „Ha lehet az időpontot kellene változtatni a járulék bevallási időszakra tekintettel.”

A tavalyi év újítása, hogy a feladatok fordulóról-fordulóra nehezednek, döntő többségében elnyerte a résztvevők tetszését.

 

A verseny nehézségével kapcsolatban mindenféleképpen fontosnak tartjuk elmondani, hogy a verseny célja a folyamatos tanulás támogatása. Így törekszünk, hogy minden versenyző találjon kihívást a feladatsorainkban.

 

Résztvevőink a mindennapi munkájuk mellett vesznek részt az Országos Bérügyviteli Bajnokság egyes fordulóiban. Feladatkészítőink, lektoraink és szervezőink időráfordításával teljesen tisztában vagyunk. A versenyfeladatok igazi nehézségi szintjét ugyanakkor az mutatja meg, hogy mennyi időt kell a megoldására fordítani.

 

Versenyzői motiváció

Számunkra kiemelkedően fontos kérdések, hogy egy ilyen hosszú és megterhelő versenysorozatra miért jelentkezik valaki, illetve, hogyan tudjuk a versenyzőket az összes fordulóban megtartani. Az alábbi kérdéseinket ennek tisztázása miatt tettük fel, a válaszok magukért beszélnek.

 

 

 

Újdonságok

  • Az év végi hajtásban szervezett utolsó forduló, majd a díjátadó nem kis kihívás elé állítja a verseny résztvevőit és szervezőit. Az idei évben ezen változtatva egy fordulóval kevesebbet szervezünk, így hetekkel korábban – várhatóan egy nyugodtabb időszakban, a versenyzésre és az ünneplésre alkalmasabb periódusban – tudjuk a versenyt lezárni.
  • Az idei évben külön kampánnyal készülünk megszólítani a 25 év alatti versenyzőket. Ez a korosztály eddig is részt vehetett a versenyen, de érthető okokból – részben a szakmai tapasztalat híján, részben a verseny összetettsége miatt – jellemzően távol maradtak. A XIII. OBB-n külön háziversenyt hirdetünk a 18-25 éves korosztály számára. Az 1. és a 3. fordulóban külön meghívjuk az egyetemistákat, és reméljük, hogy idővel akár az egyetemek közötti versengéssé is válhat az említett két forduló, amelyre már most több hazai egyetem is bejelentkezett.
  • Meghallva a résztvevők jelzését, miszerint a díjazás mértéke a verseny elindulása óta vesztett motivációs erejéből, az idei évben több, mint 40%-kal emeltük a verseny összdíjazását.
  • A verseny során tapasztalt lemorzsolódás mértékének csökkentése, illetve a versenybe év közben történő bekapcsolódás iránti motiváció növelése érdekében megnöveltük az egyes fordulókban kisorsolt vásárlási utalványok számát. Ennek egyetlen feltétele, hogy az adott fordulóban a megszerezhető pontok 25%-át elérje a versenyző.
  • Végül pedig, de nem utolsósorban, ugyanezen okokból az idei évtől díjazzuk az első három forduló győzteseit fordulónként 100.000 forinttal, így ha valaki legalább két fordulót és a versenyt is megnyeri, az összdíjazása eléri az 1.000.000 forintot.

Nyugodt felkészülést, sikeres versenyzést, eredményes tanulást kíván az OBB szervezői csapata!